BBC-300x288
گزارش تیم تحقیق کلیراسکای

در تاریخ ۲۸ فوریه ۲۰۱۸ تیم تحقیق کلیراسکای گزارشی با نام آیت الله بی بی سی عملیات دروغ پراکنی ایران علیه رسانه‌های غربی منتشر کرد.

در این گزارش آمده است که این تیم در پی نظارت بر فعالیت‌های ایران در فضای مجازی، یک عملیات تبلیغاتی آنلاین و اطلاعات غلط را کشف کرده‌است که شامل ده‌ها وبسایت است که وانمود می کنند که وبسایت رسانه‌های غربی هستند. در مرکز این فعالیتهاسایت بی بی سی فارسی است. این گروه نام این عملیات را آیت‌الله بی بی سی گذارده‌است.

برآورداین تیم کلیراسکای اینست که هدف از این عملیات مخدوش کردن اعتبار رسانه‌های غربی برای مخاطبین ایرانی است و آنها را بعنوان طرفهایی که با انگیزه سیاسی علیه رژیم ایران فعالیت میکنند جلوه بدهد. هدف دیگر سلب اعتمادایرانیان از سایتهایی است که به آنها مراجعه می کنند و همچنین پراکندن بدافزار بین مراجعه کنندگان می باشد. اگرچه این گروه اضافه می کند که شواهدی مبنی براینکه این سایتهای مشخص بدافزاری انتشار داده باشند ندارد ولی در کمپین‌های قبلی از جمله بچه گربه جذاب، وب سایتهای خبری جعلی به منظور انتشار بدافزار استفاده می شدند.

برخی از وبسایتها بیش از هفت سال قبل ایجاد شده و دارای رتبه بالایی در موتورهای جستجو هستند. در گوگل، یاهو و یاندکس وب سایت جعلی بی بی سی یکی از نتایج برتر در صفحه اول می باشد. در یوز و پارسیجو، موتورهای جستجوی ایرانی که برای فارسی زبانان طراحی شده است، تنها سایتهای جعلی ظاهر می شوند و وب سایتهای اصلی به هیچ عنوان نمایش داده نمی شوند.

علاوه بر وبسایتهای که رسانه های غربی را جعل می کنند این گروه وبسایتهایی را نیز پیدا کرده است که خبرگزاریهای ایرانی را جعل میکنند. این گروه هدف از این وبسایتها را بدنام کردن رسانه‌های خارجی در میان ایرانیان قلمداد کرده‌است. این وبسایتها اقدام به تولید محتوا از جمله ویدئو، پادکست، مقاله و اخبار می کنند.

لیستی از سایتهای جعلی در زیر آمده است:

bbcpersian[.]net

bbcpersian[.]net

persianbbc[.]ir

hemmatnews[.]ir

imamrezatv[.]com

imamrezatv[.]net

imamrezatv[.]org

ipress[.]ir

jonbesh[.]net

kayhanmehr[.]ir

ma-hastim[.]com

ma-hastim[.]ir

radiodirooz[.]com

radiodirooz[.]ir

radiodirooz[.]net

rasadtv[.]com

lifestyle.rasadtv[.]com

rasanehiran[.]org

sakhdari[.]com

valiamr[.]com

پاسخی بگذارید