تلگرام که از محبوب‌ترین پیام‌رسانهای مورد استفاده‌ی ما ایرانیان است، از امنیت بالایی برخوردار است. ولی باید بدانیم که بدون داشتن قفل شخصی مانند هر صندوق دیگر، ورود به حریم شخصی تلگرام شما نیز امکان پذیر خواهد بود. اکنون که میدانیم تایید دو مرحله‌ای چیست و چه ضرورتی دارد، در این مطلب کوتاه فرا خواهیم گرفت که چگونه تایید دو مرحله‌ای تلگرام را فعال کنیم.

چرا ایجاد تایید دو مرحله‌ای در تلگرام ضروری است؟

شما حساب تلگرام خود را با شماره‌ی سیم کارتی درست کرده‌اید که آن سیم کارت و شماره را از یک خدمات دهنده‌ی دولتی خریداری کرده‌اید. برای اینکه وارد حساب خود شوید لازم است که سیم کارت شما در گوشی‌تان فعال باشد تا تلگرام برای باز شدن و ورود به محوطه‌ی حساب شما یک پیامک (sms) به شماره‌ی شما ارسال کند که حاوی یک کد موقت میباشد. با وارد کردن آن کد شما میتوانید وارد حساب تلگرام خود شوید.

اکنون تصور کنید که سیم کارت شما دست نفر دیگری بیافتد. اگر شما به بخش Active Session یا حساب‌های فعال در تلگرام خود مراجعه نکنید، آن فرد می‌تواند به راحتی با استفاده از سیم کارت شما وارد حساب تلگرام شما شود. پس باید مواظب باشیم تا سیم کارت‌مان را گم نکنیم. اما همچنان که گفتیم شما سیم کارت را از یک خدمات دهنده‌ی دولتی خریداری کردید که همه اطلاعات سیم کارت شما را دارد و می‌تواند کنترل کند. میتواند بدون اینکه شما متوجه بشوید، شماره‌ی شما را وارد تلگرام کند و پیامک حاوی کد موقت را دریافت کرده و وارد حریم شخصی حساب تلگرام شما شود.

آیا این همه داستان است؟ خیر

شما می‌توانید با فعال کردن تایید دو مرحله‌ای تلگرام یک رمز شخصی تعریف کنید که علاوه بر پیامک مخصوص حاوی کد موقت، تا وقتی آن رمز که فقط خودتان آن را مي دانيد می‌دانید وارد نشود، ورود به محوطه‌ی حساب شما غیر ممکن باشد. چه سارق سیم کارت شما بخواهد این کار را انجام دهد و چه خدمات دهنده‌ی وابسته به دولت.

چگونه تایید دو مرحله‌ای تلگرام را فعال کنیم؟

۱-  روی علامت منو سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید

01۲- سپس روی Setting (تنظیمات) کلیک کنید

02.jpg۳- در بخش تنظیمات به پایین صفحه بروید

03۴- گزینه‌ی Enable two-step verification را انتخاب کنید

04۵- رمز دلخواه خود را در خانه‌ی نخست صفحه‌ای که پدیدار میشود وارد کنید (Enter a password)

06

۶- در خانه‌ی دوم (Re-enter new password) دوباره رمز خود را جهت اطمینان یافتن از درست بودن آن وارد کنید. اگر پیام خطا گرفتید یکبار دیگر مرحله‌ی قبلی وارد کردن رمز و سپس تایید آنرا اجرا کنید.

07

۷- جهت اینکه اگر رمزتان را روزی فراموش کردید، میتوانید خانه‌ی Enter password hint را با نوشتن یک جمله یا واژه‌ای که برای شما یادآور رمز انتخاب شده است وارد کنید.

08

۸- در خانه‌ی Enter recovery e-mail آدرس ایمیل شخصی و امن خودتان را وارد کنید تا در صورت گم کردن یا فراموش کردن رمز تایید دو مرحله‌ای، بتوانید رمز آنرا بازیافته و دوباره بسازید.

09

۹- در پایان روی گزینه‌ی SAVE در پایین راست صفحه کلیک کرده و تایید دو مرحله‌ای شما ذخیره میشود.

10

اینک کلید قفل حساب تلگرام شما فقط دست خودتان است و کس دیگری نمیتواند وارد آن شود. ولو اینکه سیم کارت شما را داشته باشد.

توجه: در گوشی‌های آندروید و آی‌فون مراحل کار فرقی نمیکند و شما به همین ترتیب می‌توانید از تلگرام داخل گوشی‌تان تایید دو مرحله‌ای را فعال کنید.

پاسخی بگذارید