در سال ۲۰۱۵ کشف شد که جاسوس افزاری برای جاسوسی در گوشی های آندروید به دولتها فروخته شده است. این جاسوس افزار در اپلیکیشن‌های مختلف و رسمی موجود در پلی استور کار گذاشته میشد و بدون آنکه کاربر متوجه بشود اطلاعات تماسها و ارتباطات و ایمیلهای کاربر را ذخیره و به منبع خود ارسال میکرد.

Flat lay of business concept

آنچه ما باید بدانیم این است که هر کدام مسئولیت امنیت سایبری خود را عهده دار هستیم. نه فقط خودمان بلکه دوستان و خانواده‌ای که با آنها در ارتباط قرار داریم نیز اگر ما بی دقتی داشته باشیم، قربانی جاسوس افزارها میشوند.

چه رهنمودهایی برای برقراری امنیت ارتباطات و سایبری در گوشی‌های همراه وجود دارد؟ آیا پیروی از این رهنمودها ضروری است؟ در این مطلب کوتاه به بررسی راه کارها و رهنمودهایی میپردازیم که به ما کمک میکند تا با خیال آسوده و با ۹۹،۹۹٪ امنیت، ارتباط خود را برقرار کنیم و قربانی جاسوس های سایبری نشویم.

چرا گفتیم ۹۹،۹۹٪؟ همواره باید آگاه باشیم که هیچ امنیت ۱۰۰٪ وجود ندارد. هر رهنمود و رعایت ملاحظات نسبی میباشد و همواره باید به این مسئله آگاه باشیم که کسی یا کسانی در کمین جاسوسی گوشی و کامپیوتر ما نشسته‌اند. اگر همه‌ی راه‌ها را بسته‌اید به خود یادآور شوید که هنوز راهی برای نفوذ وجود دارد که من نمیدانم اما دشمن من از آن آگاه است و باید خود را آماده‌ی ضربه نخوردن از آن راه بکنم.

پیام رسانی و اپلیکیشن های پیام رسان برای حفظ امنیت سایبری

اکنون به ۱۰ رهنمود بسیار ساده برای بالا بردن امنیت ارتباطات خود توجه کنید:

۱. روی هیچ لینک ناشناسی از روی کنجکاوی و وسوسه کلیک نکنید. ممکن است ۹۰ در صد لینکها آلوده نباشند اما عادت به این مسئله باعث میشود که از همان ۱۰ در صد ضربه بخوریم.

۲. اپلیکیشن های غیر ضروری را در گوشی‌های همراه خود نصب نکنیم. خوب است هر کدام از ما یکبار گوشی خود را چک کنیم و هر اپلیکیشن غیر ضروری را پاک کنیم. اسیر تبلیغات نشوید و در هر اپلیکیشن که میبینید حساب باز نکنید. پیش از نصب هر اپلیکیشن یکبار از خود پرسش کنید که نصب این اپلیکیشن چه مشکلی از من حل میکند؟ آیا ضروری است؟ اگر ضرورت ندارد چرا باید برای یک یا دو روز کار غیر ضروری گوشی خود را در معرض خطر و جاسوسی قرار بدهم؟

۳. دلیلی ندارد که ما از همه‌ی اپلیکیشن‌های پیام رسان استفاده کنیم. حتی میتوانیم دوستان و آشنایان و خانواده و همکاران خود را نیز به سمت یک یا دو اپلیکیشن مهم کانالیزه کنیم و فقط در همانها حساب داشته باشیم. برای دانستن آنکه کدام اپلیکیشن های پیام رسان بهتر هستند، میتوانید به مقاله کدام اپلیکیشن پیام رسان را میپسندید؟ مراجعه کنید.

Processed with VSCO with a8 preset

۴. پاسخ تلفنی هیچ ناشناسی را ندهید و افرادی که در دایره خانوادگی و دوستان و همکاران شما نیستند را وارد لیست کنتاکت های خود نکنید. اینگونه آنها نیز شماره شما را خواهند داشت و میتوانند آگاه باشند که شما از کدام اپلیکیشن های پیام رسان استفاده میکنید. لذا ضرورتی ندارد که شماره خود را به هر کسی بدهید و هر شماره‌ای را وارد لیست کنتاکت خود کنید.

۵. یک آنتی ویروس روی گوشی خود نصب کنید و آنرا همواره فعال نگه دارید. بطور خاص اگر از گوشی های آندروید استفاده میکنید بدانید که آندروید بدلیل گوناگون بودن نسخه‌های آن همواره در معرض خطر حمله جاسوس افزارها است و باید همواره آنتی ویروس روی آن فعال باشد.

۶. گوشی خود را در مواقعی که استفاده ندارید، همراه خود نبرید و وقتی در جمع دوستان نشسته‌اید ضرورتی ندارد که گوشی شما روشن و در دسترس باشد.

۷. پاس دو مرحله ای را در هر اپلیکیشنی که میتوانید فعال کنید و اجازه‌ی باز بودن موقعیت (Location) و میکرفن و دوربین را به هر اپلیکیشن که از شما این اجازه را میخواهد باز نکنید.

۸. اپلیکیشن ها را بعد از هر بار استفاده ببندید و مطمئن شوید در پشت صحنه باز نمانند. باز بودن اپلیکیشنها به آنها اجازه‌ی اینرا میدهد که روی بخشی از گوشی شما کنترل داشته باشند و اگر کسی قصد جاسوسی داشته باشد، این برایش بهترین موقعیت است. موضوع مهم اینست که همواره اپلیکیشن های خود را به روز نگه دارید و آخرین نسخه را در گوشی خود نصب داشته باشید.

۹. اپلیکیشن های مورد استفاده را فقط از اپ استور (App store) و گوگلی پلی استور (Play store) نصب کنید. اگر دنبال برنامه مشخصی هستید که فیلتر شده است میتوانید با تکافند ارتباط برقرار کنید و تیم تکافند آماده خدمات دهی رایگان و تضمین دار در این رابطه است. از دریافت و نصب برنامه‌ها از افراد، کانالهای‌ تلگرامی و سایتها خودداری کنید.

۱۰. رهنمود پایانی میتواند صرفا نظر تیم تکافند باشد. به نظر ما بهتر است که از گوشیهای اپل استفاده کنید. همچنان میتوانید از آیفون ۶ اس به بالا را (iPhone 6s) استفاده کنید. امنیت گوشی های آندروید بسیار پایینتر از گوشی های اپل است و در تاریخچه ۱۰ ساله اخیر بیشترین حملات جاسوس افزارها روی گوشی های آندروید صورت گرفته است. اما اگر امکان تهیه گوشی آیفون ندارید باز بهتر است از گوشی های سامسونگ استفاده کنید که تضمین امنیت آندروید آنها بالاتر است. همواره آخرین نسخه آندروید و آی او اس را نصب داشته باشید و به روز کنید.

اما مهمتر از هر چیز این است که با داشتن گوشی های هوشمند باید آگاه باشید که شما همواره در معرض خطر حمله‌ی جاسوس افزارها هستید. لذا بر حسب ضرورت کارتان از آن استفاده کنید. این آگاهی و هشیاری میتواند به شما اعتماد به نفس بیشتری در کار و پیام رسانی و ارتباطات خود بدهد.

هرگونه سوال و رهنمود را با برقراری ارتباط با کانال تکافند مطرح کنید و ما مشتاق شنیدن نظرات شما هستیم.

support@techafand.org

امنیت سایبری و حملات سایبری و هکرها

پاسخی بگذارید