FILE PHOTO: Men pose with smartphones in front of a screen showing the Telegram logo in this picture illustration
عادات اشتباه در تلگرام میتواند امنیت ما و دوستان و آشنایانمان را در معرض خطر قرار دهد. آنها را ترک کنیم!

از قدیم گفتند «ترک عادت موجب مرض است»،‌ اما اگر از امروز شروع به ترک این عادت ده گانه نکنید بزودی به مرضی سخت دچار خواهید شد. این روزها با توجه به شرایط حساس سیاسی-اجتماعی، توجهات زیادی به شیوه درست استفاده از تلگرام جلب شده. البته در کنار این توجه و تمرکز بر این مهم، بازار شایعات و خرافات +فضای مجازی= «فجازی» هم داغ شده. در این میان بسیاری هم با رهنمودهای بی اساس و غیر علمی، موجبات ترس و گمانه‌زنی های بی اساس را ایجاد می‌کنند. در این مطلب خلاصه تلاش میکنیم برگزیده‌یی از نکات رایج را یادآوری کنیم و از گسترش برخی شایعات جلوگیری کنیم.
 ۱۰ عادت تلگرامی که باید ترک کنید:
۱. شماره تلفن گوشی خود را به هر کسی ندهید
دقت کنید که شماره تلفنی گوشی شما حاوی اطلاعات مهم شخصی شماست پس لازم است که هنگام تبادل شماره تلفنتان با دیگران،‌ وسواس خاصی به خرج بدهید و شماره تلفن خود را فقط به آشنایان و اشخاص مورد اعتماد بدهید. همچنین در بخش تنظیمات Phone call privacy گزینه My contacts را انتخاب کنید تا سایر کاربران ناشناس نتوانند با شما تماس تلفنی برقرار کنند. این تنظیم از درز شماره تلفن شما بصورت ناخواسته برای افراد غریبه، جلوگیری می‌کند.
۲. روی لینک شماره تلفن‌های ناشناس کلیک نکنید.
در صورتیکه یک فرد ناشناس شماره تلفن خودش را برای شما ارسال کند و شما آنرا کلیک کنید تماس تلفنی برقرار می شود و شماره تلفن شما برای فرد ناشناس آشکار می‌شود.
۳. در گروههای عمومی مختلف از بازگویی مشخصات شخصی خودداری کنید.
ممکن است که شما عضو گروهی باشید که جهت گیری سیاسی-اجتماعی خاصی داشته باشد و در این گروه با افراد مختلفی چت کنید. همواره به یاد داشته باشید که هنگام چت در گروههای عمومی ممکن است اشخاصی برای شناسایی اعضای گروه در حال جاسوسی باشند. بنابراین از بازگویی خاطراتی که در آنها سن، محل سکونت فعلی یا گذشته، شرکت در یک ماجرای شناخته شده، اطلاعاتی در مورد دوستان و آشنایانتان، خودداری کنید. شما با بازگویی این اطلاعات حتی بصورت پراکنده امکان شناسایی هویت حقیقی خود را برای جاسوسانی که به‌دنبال کشف هویت شما هستند، فراهم می‌کنید.
۴. تنها از اپلیکیشن رسمی تلگرام استفاده کنید.
دقت کنید که هیچ کدام از اپلیکیشن‌های ‌فارسی تلگرام رسمیت ندارند و امنیت داده های شما را فراهم نمی‌کنند. بسیاری از شاخه‌های مختلف اپلیکیشن تلگرام جاسوس‌افزار هستند و شما با نصب آنها روی گوشی خود امکان جاسوسی و شنود خودتان را فراهم می‌کنید.
۵. مطمئن شوید که مخاطب شما هم از تلگرام رسمی استفاده می‌کند
قبل از هر مکالمه یا چت در تلگرام مطمئن شوید که شخص مخاطب شما هم از نسخه رسمی اپلیکیشن تلگرام استفاده می‌کند. اگر مطمئن نیستید که مخاطب شما از کدام نسخه اپلیکیشن تلگرام استفاده می‌کند، یا ارتباط خود با آن شخص را قطع کنید یا از بازگویی اطلاعات مهم و حساس و حتی جهت‌گیری سیاسی-اجتماعی خودتان خودداری کنید.
۶. امکان دعوت به گروه را تنظیم کنید.
ددر اپلیکیشن تلگرام این امکان وجود دارد که سایر کاربران تلگرام بتوانند شما را ناخواسته به عضویت در یک گروه دعوت کنند. با توجه به شرایط امنیتی حاکم بر کشور، این امر می‌تواند برای شما دردسر ساز شود و یا حتی زمینه خوبی برای اجرای یک عملیات مهندسی اجتماعی روی شما باشد. در قسمت تنظیمات اپلیکیشن منوی Group invite setting را انتخاب کنید و بعد گزینه My contacts را انتخاب کنید. دقت کنید که در حالت پیش‌فرض این امکان برای هر کاربر تلگرامی وجود دارد که شما را به عضویت در یگ گروه تلگرامی دعوت کند.
۷. به لینک ها دقت کنید
یکی از شیوه های جاسوسی در تلگرام ارسال لینکهایی است که حاوی بدافزار و یا جاسوس افزار می‌باشند. این رایج ترین شیوه مهندسی اجتماعی است. این امر بخصوص در گروه‌های عمومی تلگرامی حساسیت بیشتری را می طلبد. بهتر است در محیط تلگرام لینک‌های ارسالی را باز نکنید. توجه داشته باشید که لینک های کوتاه شده (shorten link) می‌توانند میانبری به یک جاسوس افزار و یا قطعه کد مخرب باشد.
۸. با وسوسه دانلود اسناد ناشناخته مقابله کنید
برخی اسناد مثل .pdf یا .doc قابلیت اجرای کدهای مخرب روی گوشی یا دسکتاپ شما را دارند هر چند که شما فکر کنید که در این اسناد فقط متن و عکس ذخیره شده اما حقیقت ماجرا این نیست. همچنین از دانلود اسناد .zip که از طرف اشخاس ناشناس ارسال می شود، خودداری کنید. تهدید آلوده بودن اسناد چندرسانه‌یی مثل عکس، ویدیو و موزیک، به کدهای مخرب بسیار کم تر از اسناد فوق است. بنابراین به اسنادی که از منبع ناشناس ارسال می‌شوند و یا در گروه‌های عمومی به اشتراک گذاشته می‌شوند اعتماد نکنید.
۹. به باتهای تلگرام اعتماد نکنید
کلیک کردن روی لینک یک بات تلگرام تهدید امنیتی و یا درز اطلاعات شما را ندارد. اما هرگز اطلاعات شخصی خودتان مانند آدرس منزل سکونت، شماره تلفن، شماره حساب بانکی … را به هیچ باتی نفرستید. بیشتر باتهای جاسوس گرچه قول خدمات و یا امکانات جالبی را به شما می‌دهند اما هیچ‌کدام از انها به قیمت امنیت شما نیست و با ارسال اطلاعات شخصی خود به باتهای تلگرام در ازای امکانات خدمات جالب و یا فریبنده، خود را در معرض شناسایی قرار ندهید. به قول های فریبنده و رایگان در محیط تلگرام اعتماد نکنید. هر قولی که رایگان باشد یا مقرون به صرفه به نظر برسد، یک قول بد است.
۱۰. از نصب فیلتر شکن یا سایر اپلیکیشنها از طریق تلگرام خودداری کنید
عادت و وسوسه دانلود و نصب فیلترشکن یا اپلیکیشن از طریق تلگرام را ترک کنید. تلگرام بازار نرم افزار نیست. برای حفظ سلامت محیط فضای مجازی خود و اطرافیانتان اپلیکیشن ها و فیلترشکن را فقط از بازارهای معتبر اپلیکیشن مثل Google Play Store یا App Store تهیه کنید و همینطور از از بازارهای اپلیکیشن ایرانی مثل کافه بازار، مایکت یا مارکت اول هم خودداری کنید. بازرهای اپلیکیشن ایرانی محل انباشت و توزیع جاسوس افزارهای حکومتی است. رایج ترین شیوه پخش و نشر ویروس‌ها و بدافزارها در بین کاربران ایرانی از طریق نشر اپلیکیشنهای آلوده در تلگرام است. در صورتی که امکان دسترسی مستقیم به بازار اپلیکیشن جهانی را ندارید، آنها را تنها از کانال‌ها، گروه‌ها و اشخاص مورد اعتماد خود دانلود کنید. یک منبع سالم و مورد اعتماد برای شما کانال تلگرام تکافند وهمچنین وب سایت تکافند می باشد.

پاسخی بگذارید