حتما شما هم اینجا و آنجا این گفته ها را گاه به شکل زمزمه یا فریادی بلند، گاه به شکل دیوار نوشته و گاه به شکل پستی در فضای مجازی دیده اید: «وضعیت جامعه خراب است؛ هر لحظه انبار باروت خشم مردم ممکن است منفجر شود.»اعتراضات و تظاهرات گسترده و شاید سراسری جزو پیش‌بینی های آب و هوای سیاسی کشور است و به قول معروف از دوست و دشمن همه بر سر این واقعیت توافق دارند. 
تظاهرات و اعتراض گاه با شناسایی و  دستگیری همراه است. در گذشته نیروهای سرکوب و مقامات امنیتی با صرف هزینه‌ی بسیار تلاش می کردند تا با جاسوس افزار، هویت تظاهرکنندگان را کشف کنند. اما حالا زمانه عوض شده است. شما همیشه یک جاسوس افزار هوشمند با خود همراه دارید که می‌تواند شرایط زندگی شما را برای همیشه تغییر دهد. نیروهای حکومتی و ضد تظاهرات نیازی ندارند تا با فریب و نیرنگ صدای شما را ضبط کنند و یا از چهره شما در حال شرکت در تظاهرات عکس بگیرند. گوشی تلفنی که شما حتی موقع تظاهرات و اعتراض با خود همراه دارید همین کار را می‌کند، حتی هویت و موقعیت جغرافیایی شما را به دست نیروهای امنیتی می‌رساند. 
البته همه ما دوست داریم هنگام شرکت در یک رخداد تاریخی، چون اعتراضات دی ماه سال گذشته، گوشی موبایل خود را همراه داشته باشیم تا هم از اخبار سایر کانونهای اعتراض با خبر شویم،‌ هم از خودمان سلفی یادگاری بگیریم و هم تصاویر جمعیت انبوه تظاهرات ضد حکومتی را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذاریم. اما همه اینها به چه بهایی؟
یک تلفن همراه طوری طراحی شده که برای ایجاد سهولت و سرعت در برقراری ارتباطات مستمر از خودش امواج رادیویی ( امواج سلولار، وای فای، بلوتوث)  ارسال می‌کند. این امواج اعلان حضور یک دستگاه و صاحب دستگاه در موقعیت مشخصی است. 
خوشبختانه کسانی که در تظاهرات ضد حکومتی و اعتراضات شرکت می‌کنند می‌توانند ارسال این امواج را خاموش کنند.

ارتباط تلفن همراه خود را خاموش کنید
قبل از رسیدن به محل اعتراض یا تظاهرات ارتباط تلفن همراه خود را خاموش کنید. خدمات دهنده های تلفن های همراه مستمر تلفن های همراهی که با برج های مخابراتی شان تماس برقرار می کنند را ثبت می‌کنند. در ایران نیروهای امنیتی دسترسی مستقیم به این اطلاعات دارند و با کمی تلاش می توانند تنها به خاطر روشن بودن ارتباط تلفن همراه شما بفهمند که شما در یک تظاهرات ضد حکومتی شرکت داشتید. در سایر کشورهای دمکراتیک و نیمه دمکراتیک هم این واقعیت وجود دارد و تظاهرات گاهی با تهدید دستگیری و تشخیص هویت شرکت کنندگان همراه است. اما در ایران همه چیز متفاوت است و بی‌توجهی به این عامل ساده می‌تواند به قیمت جان شما و عزیزانتان تمام شود. برخی نیروهای امنیتی حتی پیچیده تر عمل می‌کنند و با دستگاه ردیابی و شکار شناسه های یکتای دستگاه های همراه (IMSI catcher) در همان صحن تظاهرات تلاش می‌کنند گوشی شما را فریب بدهند تا رفتار یک برج مخابراتی را تقلید کنند. گوشی شما که فریب خورده به این دستگاه که شکارچی شناسه یکتای دستگاه‌های همراه است متصل می‌شود و شناسه خودش را برای نیروهای حکومتی آشکار می‌سازد. از این لحظه به بعد نیروهای حکومتی و ضد تظاهرات زحمت کمی باید بکشند تا به شماره تلفن گوشی و سپس به هویت حقیقی شما دست پیدا کنند.

حتما ارتباط وای فای گوشی خود را خاموش کنید
سیستم ارتباط بی‌سیم وای فای (Wifi) گوشی، مستمر در حال جستجو به دنبال شبکه های وای فای در محیط نزدیک است. در مواقع اعتراضات نیروهای امنیتی یک شبکه وای فای با یک اسم فریبنده راه اندازی می‌کنند تا با این شیوه گوشی وای فای شرکت کنندگان در تجمعات اعتراضی را ثبت و یادداشت کنند. نیروهای امنیتی با بکارگیری ابزاری های نفوذ می‌توانند اطلاعات بیشتری از در دستگاه شما از راه ارتباط وای فای به دست بیاورند. 
با وجود اینکه در گوشی های اندروید و آی او اس (iOS) آدرس شبکه گوشی شما مستمر در حال تغییر است ولی محققان ثابت کرده اند که با این وجود می شود به هویت دستگاه همراه دسترسی پیدا کرد

فراموش نکنید که ارتباط بلوتوث گوشی را هم خاموش کنید
تنها خاموش کردن ارتباط تلفن همراه و وای فای کافی نیست. باید ارتباط بلوتوث گوشی خود را هم خاموش کنید. ممکن است شما در گوشی خود اپلیکیشنی داشته باشید که مستمر در حال فراخوانی و جستجوی سایر دستگاه های همراه بلوتوث باشد. در این صورت نیروهای امنیتی با کارگزاری شنود ارتباط بلوتوث می‌توانند اطلاعات اولیه دستگاه شما را کشف کنند. همانند ارتباط وای فای در ارتباط بلوتوث هم می‌شود با وجود متغیر بودن شناسه شبکه بلوتوث دستگاه به اطلاعات پایدار دستگاه دست پیدا کرد.
یک تهدید دیگر امکان نفوذ به دستگاه از راه شبکه بلوتوث است طوری که صاحب دستگاه متوجه این نفوذ نمی شود.

امکان موقعیت یابی و جی پی اس دستگاه همراه خود را خاموش کنید
بسیاری از اپلیکیشن های به ظاهر بی‌آزار که در گوشی شما نصب شدند مرتب موقعیت دقیق جغرافیایی دستگاه شما را ثبت و در فواصل زمانی مشخصی به بانک داده ها ارسال می‌کنند. طراحان و شرکت های سازنده این اپلیکیشن ها با فروش این اطلاعات به طرف های تجاری خود در آمد زیادی به جیب می‌زنند. در صورتی که این اطلاعات با نیروهای امنیتی کشوری مثل ایران به اشتراک گذاشته شود می‌تواند باعث دستگیری و محکومیت‌های سنگین بشود. پس سیستم موقعیت یاب گوشی خود را قبل از شرکت در تظاهرات های ضد حکومتی و اعتراض آمیز خاموش کنید.

همراه داشتن تلفن همراه در تظاهرات به چه بهایی؟
همراه داشتن یک تلفن همراه در تظاهرات و اعتراضات می تواند احتمال ردیابی تظاهر کنندگان را به شدت تقویت کند و بالا ببرد. پس هر کدام از ما که در تظاهرات و اعتراضات ضد حکومتی شرکت می‌کنیم باید به این محاسبه ساده جواب بدهیم. امکان ثبت رخدادهای مهم و ارتباط با سار تظاهرکنندگان به چه بهایی؟ با کمی هوشیاری و رعایت می‌توانیم در تظاهرات شرکت کنیم و احتمال دستگیری و شناسایی دیجیتالی را به شدت کاهش دهیم. 

پاسخی بگذارید